כך תתגברו על ביישנות

כחלק מקיומנו כבני אדם יש בנו את הצורך להיות עם אנשים אחרים. יש הרבה הוכחות לכך שחוסר במגע אנושי גורם לאנשים להתמוטט פיזית ומנטלית, לנטות יותר לחולי, לחץ ואובדנות. עם זאת, עבור הרבה אנשים, ביישנות היא המחסום העיקרי לסיפוק הצורך הבסיסי הזה.

ביישנות בדרך כלל נראית כבעיה תוך אישית, שנובעת מתכונות אישיות כמו מודעות עצמית יתרה, הערכה עצמית נמוכה ופחד מדחיה. עם זאת, תופעת הביישנות מתפשטת עקב מנהגים בתרבות המערב. ביישנות יכולה להפוך אנשים למשפיעים פחות בסיטואציות חברתיות ועסקיות, וככל הנראה הדרך להימנע מהתחושה היא לקבל את הביישנות. בנוסף, יש כל מיני דרכים שביישנים יכולים לפתח באמצעותן מערכות יחסים מספקות מבלי לפגוע בטבע הבסיסי שלהם.

כך תתגברו על ביישנות...

כמעט חמישים אחוז מהאוכלוסיה סובלים מביישנות ברמה מסויימת. גלו אם אתם נחשבים לביישנים ומהן הדרכים הכי טובות להתגבר על ביישנות...

הביישן הציני

אלו אנשים שנדחו על ידי עמיתיהם עקב חוסר בכישורים חברתיים, הם לא מרגישים מחוברים לאחרים וכועסים על כך. הם מרגישים זרות ולכן מפתחים תחושת עליונות כשהם מתנתקים מהאחרים. הבדידות שלהם גורמת להם להיות פחות אמפתיים, מה שמביא לכך שהם עושים דה-הומניזציה לאחרים ומנסים לנקום בהם.

בתוך מוח ביישן

אחד הפתרונות לביישנות הוא הבנה טובה יותר של הדינאמיקה הפנימית. חשוב להבין שלביישנים לוקח זמן להרגיש בטוחים. אנשים ביישנים לעתים רבות זקוקים ליותר זמן כדי להסתגל לסיטואציות חדשות או מלחיצות, גם אם מדובר בשיחות יומיום או מפגשים חברתיים. לעתים לוקח להם יותר זמן לעבור את משוכות החיים, אך בסופו של דבר הם מצליחים – מוצאים בן זוג, מביאים ילדים, מוצאים עבודה ועוד.

ביישנים נוטים לפעמים לעשות השוואות לא ריאליסטיות. בחדר שמלא באנשים תשומת הלב שלהם תהיה לאדם הכי מוצלח חברתית, או מסמר המסיבה, ואליו הם ישוו את עצמם. ביישנים נוטים להאמין שהם כל הזמן נמדדים על ידי אחרים. מכיוון שהם מרוכזים ב"מגרעות" שלהם, לעתים הם לא שמים לב שהאנשים סביבם הם בדיוק כמוהם. רוב האנשים במסיבה מקשיבים ולא יוצאי דופן חברתית. הבעיה העיקרית של ביישנים הוא לפתח קשרים חדשים. 58% מהביישנים אמרו שיש להם בעיות להציג את עצמם. הם הולכים למסיבה, אבל שום דבר לא קורה. 40% מהביישנים אמרו שיש להם בעיה לפתח חברות. רק 7% אמרו שיש להם בעיות במערכות יחסים אינטימיות.

אקלים תרבותי חדש

תרבות האינטרנט שתפסה אחיזה משנה את אופן האינטרקציות. אנו מאבדים סבלנות מהר יותר, כי התרגלנו למהירות, ולעתים אין לנו פנאי לחכות עד שמישהו יפתח. מצד שני, הודעות טקסט, מיילים ופייסבוק מאפשרים לתקשר בדרכים אחרות שאולי יקלו על ביישנים. יש גם פחות סיטואציות בין אישיות. אנחנו יוצאים מהמשרד למכונית, משתמשים באוזניות כשאנחנו בדרכים, ושומרים על מגע חברתי רק עם מעגל חברים מצומצם ומשפחה. לעתים במקום להיפגש אנחנו שולחים מייל או מטלפנים. כשאין קשר עין, קל יותר להתעלם ממייל או טלפון, וזה מגביר את גסות הרוח. ביישנים רבים מפתחים קשרים דרך האינטרנט, שם הם מרגישים שהם יכולים יותר לבטא את עצמם.

התרבות המהירה מביאה גם לכך שביישנים לעתים מטופלים בנוגדי דיכאון, שמשווקים כתרופות שעוזרות לסובלים מפוביה וחרדה חברתית. התרופות יכולות לעזור בהפחתת המודעות העצמית היתרה, אך עם זאת, ביישנות אינה בעיה רפואית או פסיכיאטרית, ולכן תרופות לא תמיד מתאימות לטיפול בה. בפועל, קל יותר לקחת תרופה מאשר ללמוד להתמודד עם הבעיה.

אסטרטגיות הפעולה של הביישנים

91% מהביישנים שנבדקו סיפרו שהם עשו ניסיונות להתגבר על הביישנות, כשהטכניקה המרכזית היא להיות מוחצנים יותר. 67% סיפרו שהם מנסים ללכת יותר למסיבות, פאבים, קניונים – מקומות בהם יהיו קרובים לאחרים. האסטרטגיה השניה בשכיחותה היא ניסיון עצמי לשינוי קוגניטיבי, לחשוב מחשבות טובות, להגיד לעצמך 'אני טוב מספיק, חכם מספיק ואנשים אוהבים אותי'. 22% מהביישנים מנסים לשכנע את עצמם לא להיות ביישנים. 15% מהביישנים פונים לספרי עזרה עצמית וסמינרים. כ-12%, בעיקר בגיל ההתבגרות, פונים לאלכוהול וסמים כדי להסיר עכבות ולהתמודד עם הביישנות, אך כמובן שיש בכך סכנה להתמכרות. חלק גדול מהמתמכרים הם ביישנים, אולם תוכניות גמילה לא תמיד מתאימות לביישנים, כיוון שהן דורשות לפעמים לעמוד ולדבר.

ביישנות: הפתרון

אנשים רבים חושבים שהביישנות היא בתוכם, אבל המפתח לפתרון הוא מודעות לאחרים סביבנו, במקום מחשבות על החוסר ביטחון. "הביישנים המצליחים" הבינו את הטבע של הביישנות והתגברו על חרדה חברתית על ידי כך שהם שיחררו את הביקורת העצמית שלהם. הם מקבלים את זה שהם לחוצים לפעמים בסיטואציות חברתיות, מגיעים מוקדם יותר למסיבות כדי להתמקם, מתכננים מראש מה לומר ואיך לפתוח שיחה, דואגים לכך שחיי היומיום שלהם יהיו עם אנשים סביבם, מפתחים שיחה עם המוכר ויוצרים אינטרקציות חיוביות.

(מקור)

#להתגברעלביישנותביישןביישניםביישניתביישניות