עולם בלי אוזניות - מציאות אחרת


Man Running

אנחנו חיים בעולם עם המון הסחות דעת. יש כל כך הרבה הסחות דעת מסביב שכמעט ולא יוצא לנו לחשוב עם עצמנו. בשבילי, אחד ההרגלים הקשים ביותר לשבירה היה ההרגל לשמוע מוזיקה באוזניות.

אפשר לומר שבמשך שנים עוד מתקופת החטיבה והתיכון -אוזניות היו חלק גדול מחיי ואני מאמין שגם מחייכם.

יש משהו מאוד מהנה בהתנתקות הזו מהעולם לכמה דקות, בין אם זה באוטובוס או מתחת לעץ באוניברסיטה, אפילו סתם כשהולכים ברחוב -יש לנו צורך לשמוע את המוזיקה באוזניים.

יש שמאמינים שלא יוכלו "לשרוד" את היום ללא מוזיקה אבל האמת היא אחרת. למוזיקה יתרונות רבים והיא אחד הטריגרים החזקים ביותר ליצירת מצב רוח, אנחנו אוהבים להשתכר לצלילי מוזיקה אחת, לרקוד לצלילי מוזיקה אחרת ולרצות לשבת וזהו כשמדובר במוזיקה מסויימת... אצלי זו מוזיקה מזרחית, היא מכבה אותי כמעט תמיד.

מוזיקה היא כל כך סוחפת וזה מה שאנחנו אוהבים בה -היא יכולה לעורר בנו מצבי רוח שונים במהירות ולסחוף אותנו למקום אחר, לפעמים למקום חדש. אני ממליץ לגלות מדי פעם סוגים חדשים של מוזיקה, זה יעורר בכם המון השראה. כשאני מסתכל על הדברים במבט לאחור, בכל יום שיצאתי מהבית עם האוזניות באוזניים זה בקושי היה במודע... הפעולה היתה כל כך אוטומטית שכמעט ולא חשבתי עליה. לפעמים הייתי שוכח שאני עם אוזניות או מתי חיברתי אותן! לפעמים כיף לחשוב שהמוזיקה מחממת קצת את ההליכות בחורף, נכון? חחחח או שזה רק אני...

כשהייתי בצבא אוזניות היו חלק בלתי נפרד בדרכים...

מה יותר כיף מלשמוע מוזיקה שאתה אוהב ברכבת או באוטובוס?

יום אחד נתקלתי בספר מעניין, לא זוכר את שמו כרגע, אבל למדתי באחד הפרקים את השפעתן של הסחות דעת על המוח. היתה התמקדות גדולה באוזניות ורדיו. הרעיון מאחורי אותו פרק היה שאנחנו לא נותנים למוח לחשוב בעצמו. לפתע, בפעם הראשונה, הבנתי למה זה הגיוני. המודעות שלי לעניין התחזקה.

שמתי לב שבכל פעם שאני עם אוזניות, אני בעצם מאזין לשיר, נסחף, מקשיב למילים ונותן לו להכתיב את מחשבותי ולאן יפנו. את הטעות שעשיתי עם אוזניות (להיות איתן יותר מדי זמן במקומות ציבוריים), היום עושים עם הסמארטפון. פייסבוק לדוגמא גם היא התמכרות. פסיכיאטרים הגדירו שאפשר להתמכר לפייסבוק!

כן כן, זו התמכרות רשמית, מדעי!

Sad Girl in the Window

בכל אופן ניסיתי שבוע ללא אוזניות... הימים הראשונים היו קשים -זה היה מאוד חסר בהתחלה כמו כל הרגל, אפילו הרגשתי קצת לבד אבל התבגרתי על זה.

העולם היה שקט פתאום, הכל היה אחרת. התחלתי לזמזם מבלי לשים לב -והשתקתי גם את זה!

זה היה מאתגר מאוד אך אחרי השבוע הראשון התחילו לקרות דברים מעניינים.

גיליתי שפונים אלי יותר אנשים בשאלות כלליות, נראתי יותר מזמין כי לא הייתי מנותק מהמציאות.

התחלתי להעריך את כל מי שאי פעם נגע לי בכתף כדי לשאול איך מגיעים ל...

התחלתי לפצוח בשיחות קלות עם כל מני אנשים, עזרתי למישהי לקבל החלטה על מתנה לחברה ואפילו ניסיתי קטעים חדשים על אנשים חדשים ברכבת. תוך חודש מצאתי את עצמי חי במציאות שונה לגמרי...

האנשים שפגשתי באמצע הדרך, השיחות שהיו לי, כרטיסי הביקור שהוחלפו, האדרנלין שזרם בכל פעם שהיתה לי הזדמנות להדהים אנשים במקומות ציבוריים -הכל עשה ממש ממש טוב לחיים החברתיים והעסקיים שלי.

Businessmen on Staircase

נסיעות התחילו לעורר בי השראה ובפעם הראשונה אחרי המון זמן -שמעתי את עצמי מדבר לעצמי!

בכל חצי שעה היה עולה לי איזה רעיון גאוני או שסתם הייתי נזכר פתאום מי גר בעיר שבה הייתי באותו רגע נתון.

כשהייתי במסעדה המוח שלי התחיל לשמוע משום מקום שיחה על דירה להשכרה מאנשים שישבו מאחורי -וזו היתה תקופה בה חיפשתי לעבור דירה. הכל קפץ לי, הכל קרץ לי. שמתי לב ש"הגיעו" אלי נתונים רלוונטיים מהסביבה כמעט בכל מקום בו דרכתי. נדהמתי לגלות שזה תמיד היה שם רק שלא הבחנתי בזה.

המוח שלנו עושה עבודה מדהימה ומחפש כל הזמן איך לעשות את החיים שלנו קלים יותר, כשאתם חוסמים לו את חוש השמיעה מחוץ לבית (איפה שקורים כל הדברים המעניינים) אתם מקטינים משמעותית את הסיכוי ליצור שינוי בחייכם. התת מודע שלכם כל הזמן מחפש סימנים ורמזים שיובילו אתכם למה שאתם מחפשים -אם תכסו לו את העיניים או את האוזניים הוא יהיה מאוד מוגבל.

אני מאתגר אתכם להיות חודש בלי אוזניות ובלי רדיו דלוק בסביבת העבודה שלכם (אם יש לכם סביבה כזו).

חודש בלי שטיפת מוח, חודש של חיים אמיתיים עם אנשים אמיתיים, חודש של שיחות קלילות עם אנשים שאתם פחות מכירים או לא מכירים בכלל, חודש עם קצת פחות לשקוע עם הראש בסמארטפון...

וכשאתם עם הכלב בטיול -נסו לצאת מבלי לקחת את הסמארטפון איתכם -תהיו עם הכלב שלכם כי לו אין סמארטפון והוא צריך את קשר העין שלכם, את הליטוף והאהבה. כמו שהייתם ילדים, הייתם מתלהבים ללטף כל מי שחי ונושם.

Carefree Drive

בהצלחה!

נ.ב - ממש כאן למטה יש לך אפשרות להשאיר תגובה...

אשמח לדעת מה דעתך על מה שקראת ועם מה התחברת!